• 052-2700149
  • ayalon@ayalonlaw.co.il
  • צייטלין 1, תל אביב (בניין הכהנים)

הטרדה באמצעות מתקן בזק / הטרדה טלפונית

הטרדה באמצעות מתקן בזק

סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב- 1982, הטרדה באמצעות מתקן בזק קובע את המסגרת הנורמטיבית של העבירה ואשר על פיה הטרדה טלפונית הינה שימוש במתקן תקשורת כלשהו העלולה להפחיד, לפגוע, להטריד, להרגיז שלא כדין או ליצור חרדה אצל מקבל ההתקשרויות מעברו השני של הקו – הענישה על פי החוק יכולה להגיע עד כדי שלוש שנים של מאסר בפועל.

המחשבה הפלילית הנדרשת הינה כוונה לפגוע, להפחיד או להטריד שלא כדין. הוכחת הכוונה מתקבלת מהנסיבות תוכן ותדירות ההטרדה בזמן  ביצוע ההתקשרות עם המוטרד.

דוגמה לכך הינה התקשרות חוזרת ונשנית בשעות לא מקובלות ו/או תוכן מטריד המועבר במהלך ההתקשרות. התקשרויות בתדירות גבוה תחשב לעבירה על החוק גם אם הדברים נעשים במהלך שעות "נורמליות" במהלך היום ולאו דווקא בשעות לא שגרתיות, והדברים נבחנים על פי הפרשנות לדברים בכל מקרה לגופו.

בית המשפט שוקל שיקולים של איזון בין חופש הביטוי, לבין אמירה של דברים בעלי תוכן מטריד אשר לא ראוי שאדם יאלץ להתעמת ולהתמודד עמם במהלך הרגיל של חייו, ובטח שלא בתדירות גבוהה. ככל ותוכן ההתקשרויות מכיל גם איומים לכל דבר ועניין הרי שפתוחה הדרך בפני רשויות התביעה בנוסף לסעיף ההטרדה באמצעות מתקן בזק להגיש כתב אישום גם בגין עבירה על סעיף האיומים (ראה סעיף 192 לחוק העונשין).

סעיף ההטרדה באמצעות מתקן בזק, עוסק במונח "מתקן בזק". נציין כי, "מתקן בזק" ייחשב בהקשר להטרדה כזאת כל טלפון סלולרי ומחשב. המונח אינו מוגבל אך ורק למשמעות המילולית שלו, ההגדרה הורחבה כאמור גם לאמצעים אחרים ומגוונים וזאת מתוך ההבנה שהתכלית שלשמו סעיף זה חוקק היא רחבה ובאה לכסות כל מעשה של הטרדה באמצעות אמצעי אלקטרוני, הבאה למנוע פגיעה בשקט ובשלווה של משתמשי מכשירי התקשורת למיניהם.

סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב – 1982 חוקק כשעוד לא היו חלופות לחברת בזק בישראל, כיום ניתן למצוא מגוון גדול של אמצעים דיגיטליים לרבות טלפונים סלולריים מחשבים ומכשירים נוספים המחוברים לתקשורת אינטרנטית. לאור זאת הגדרת החוק הינה רחבה, וכוללת התקשרויות שאינן באמצעות חברת בזק הלכה למעשה.

עבירות על פי סעיף 30 לחוק התקשורת, קרי הטרדה באמצעות מתקן בזק, באות למנוע ולתת מענה חשוב  על אותן סיטואציות בהן אדם אחוז באובססיה כלפי אדם אחר כפי שניתן למצוא למכביר ביחסים שבינו לבינה או על רקע רומנטי כזה או אחר וכן במקרים בהם אדם שם לו למטרה למרר חייו של אחר באמצעות אחד מאותם אמצעים אלקטרונים. סוגי ההטרדה אינם מוגבלים והמדובר בכל אינטראקציה מפרת שלווה או תחושת בטחון ו/או הטחת איומים ו/או אמרות אחרות בעלות משמעות מטרידה.

דברים הנאמרים במסגרת שיחה אישית בפגישה פרונטלית, אינם יכולים להוות עבירה על פי סעיף זה שכן נדרש שהתקשורת תעשה באמצעי אלקטרוני. כמו כן, שיחות רבות לשירות לקוחות של חברה מסוימת אינן נחשבות להטרדה בייחוד ככל והלקוח סבור כי הבעיה שלו לא באה על פתרונה והוא זקוק לשירות נוסף וזאת למעט מקרים נדירים ביותר (לכך יש להוסיף את העובדה כי התקשרויות כאלה מוצאות מענה אצל נציגי שירות שונים ולא אצל אותו אדם כל פעם).

נחזור ונציין כי לא כל אמירה הינה הטרדה על פי הסעיף האמור והדברים נבחנים בהסתכלות רחבה. כך לדוגמה אדם שלא משלים עם פרידה מבת זוג ומתקשר לאקסית עשרות ומאות פעמים, גם אם לא אמר דברים בעלי אופי מאיים, עלול בהסתברות גבוה למצוא עצמו עם כתב אישום בגין הטרדה טלפונית. (ראו לדוגמה בהקשר זה בין היתר את גזר הדין  בבית משפט השלום ברמלה, ת"פ 50248-10-15 בפני כבוד השופט עמי קובו).

מנסיוני הנכבד בתיקים מסוג זה, לרוב אין כוונת המטריד לייצר את האפקט המאיים והדברים נכונים בייחוד כשהמדובר ביחסים רומנטיים שעלו על שרטון. לא פעם עולה מהשיחה עם האדם המבקש את עזרתי כי מדובר במצב נפשי נקודתי, כי כלל לא היה מודע לעובדה שההתקשרות שלו מטרידה את הצד השני, שהדברים מצידו נעשו כתוצאה מתחושות של חוסר שליטה ורצון לקבל את הקשבת הצד השני. על כן, קיימת חשיבות עליונה בקבלת יעוץ משפטי והבנת המקרה האישי בכל סיטואציה, שכן קיימות נסיבות ייחודיות שראוי יהיה להכניסן לשקלול והכל על מנת ולצמצם את הנזקים והאפשרות להרשעה פלילית בשל חולשה רגעית במצב משברי.

מדובר בעבירה שדווקא הביצוע שלה קורה לעתים יותר תכופות בקרב אוכלוסיות של אנשים נורמטיביים לחלוטין, שכאמור נתפסו ברגע פחות מוצלח בחייהם, לאחר שנתקפו חרדה או פחד מנטישה או כשחשו אובדן של שליטה על חייהם וחיפשו אוזן קשבת כמובא. על כן, העבירה אינה נבחנת רק על פי תוכן הדברים שנאמרו בשיחות כי אם גם על פי כמות ההתקשרויות, כשאלה יכולים להוות אינדיקציה מספקת להרשעה של אדם מן היישוב בעבירה פלילית ורישום פלילי בגיליון שלו, דבר שיכול להיחסך ממנו בהתנהלות נכונה בעזרת עורך דין פלילי.

עורך דין פלילי מנוסה יוכל לאחר שמיעת גרסת הנאשם להבין לעומק את משמעות הדברים שנאמרו בקונטקסט המשפטי לצמצמם את הנזק ולעתים למנוע הגשת כתב אישום והרשעה.

חשוב מאוד! אם קיבלת כתב אישום או זימון לחקירה בגין הטרדה טלפונית, עלייך להימנע בכל מחיר מהתקשרות נוספת עם המתלונן או המתלוננת בגין כך, זה רק יסבך אותך יותר! במקום לעשות טעות חמורה שכזאת, התקשר אלי מיד כדי שאוכל לייעץ לך לגבי המהלכים הבאים בניהול המצב, כדי שתוכל לצאת מהסתבכות זו ללא נזקים מיותרים.

קח בחשבון, שהסתבכות פלילית בעבירה זו הינה מקפצה מצוינת עבור המתלונן או המתלוננת להגשת תביעה נזיקית – כספית שעלולה להכאיב לך בכיס. לכן, ניהול המשבר באמצעות עורך דין פלילי באופן חכם, תחסוך לך בסופו של יום כסף ומפח נפש.

לאור מורכבות העבירה, חשוב ומומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי אשר מתמצא בחוק ובאופן בו ניתן להגן על נאשם אשר מתמודד עם אישום על פי סעיף זה לרבות האפשרות לניתוב הטיפול למסגרת של הסדר מותנה. העובדה שבוצעה התקשרות בעלת תוכן המביע רצון או רעיון אשר נתפס אצל האדם בצד השני כמטריד, אינה בהכרח הופכת את מבצע השיחה לעבריין באופן גורף ואוטומטי.

ככל ואת/ה מתמודדים עם האשמה מסוג זה אני מזמין אותך ליצור קשר לקבלת יעוץ ראשוני חינם. 0522700149.

בברכה,

עו"ד אילון בירנבוים

לוחם בשבילך.

מעוניינים בשיחה עם עו״ד איילון בירנבוים?

עורך דין פלילי בתל אביב

עו"ד איילון בירנבוים, בעל תואר במשפטים, יוצא יחידת מצ"ח בהצטיינות שימש במהלך שירותו הצבאי כחוקר ובעל ידע נרחב בתחום הפלילי.
עו"ד בירנבוים עוסק במסגרת תפקידיו במגוון רחב של תחומים במשפט הפלילי ובייצוג מגוון נרחב של חשודים ונאשמים בזכות ניסיון עשיר שרכש בארץ ובחו"ל. בנוסף, רכש נסיון ויכולות גם בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ובעל רשיון לייצוג בבתי הדין הצבאיים.

טלפון: 052-2700149 / דוא"ל: ayalon@ayalonlaw.co.il